24/7 eTV BreakingNewsShow : Dzvanya pane bhatani rezwi (kuruboshwe kuruboshwe rwevhidhiyo)
Hurumende Nhau Health News nhau USA Kuputsa Nhau

Nyowani CDC yambiro yengozi pane yechitatu COVID Shot

CDC yakatanga musangano wevazhinji hutachiona genomics
CDC yakatanga musangano

Yechitatu pfuti. Ndezvipi zvinorehwa nehutano hweveruzhinji tsika?
Zvinoenderana neiyi CDC mushumo nhasi zvinorehwa nehutano hweveruzhinji o v-yakachengeteka haina kuwana isingatarisirwi maitiro ekupesana mushure meimwe dosi yekudzivirira ye COVID-19.
CDC yakavimbisa ichaenderera ichiongorora kuchengetedzwa kwejekiseni, kusanganisira mamwe maCOVID-19 doses.

Print Friendly, PDF & Email
  • CDC Kudzidza nezveKuchengetedzwa Kwekuchengetedza kweKuwedzera Dosi yeCOVID-19 Vaccine
  • Chii chinotozivikanwa nezve the booster kupfura?
  • Pakati pe306 Pfizer-BioNTech kiriniki yekuyedza vatori vechikamu, kusagadzikana kusagadzikana mushure meiyo dosi 3 kwaive kwakafanana neaya mushure medosi 2.

Chii chinowedzerwa nemushumo uyu pane pfuti nhamba 3 yakaburitswa naCDC nhasi?

Panguva yaNyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021, pakati pe12,591 v-vakachengeteka vanyoresa vakapedza kuongororwa kweongororo yehutano mushure meese matatu madhizaini emIRNA COVID-3 jekiseni, 19% uye 79.4% yakashuma maitiro emuno kana ehurongwa, zvichiteerana. chechitatu dose; 74.1% uye 77.6% yakashuma maitiro emuno kana ehurongwa mushure mechipiri chipimo, zvichiteerana.

Ndezvipi zvinorehwa nemutambo wehutano hwevanhu?

Kuzvidira mishumo kune v-yakachengeteka haina kuwana isingatarisirwi mapatani ekuchinja kwakashata mushure meimwe yekuwedzera mushonga weCVVID-19 wekudzivirira. CDC ichaenderera mberi ichichengetedza chengetedzo yekudzivirira, kusanganisira yekuwedzera COVID-19 doses.

Musi waAugust 12, 2021, Chikafu neDrug Administration (FDA) yakagadzirisa Emergency Use Authorizations (EUAs) yemishonga yekudzivirira Pfizer-BioNTech neModerna COVID-19 kubvumidza kuiswa kweimwezve dosi mushure mekupedza chirongwa chekutanga chekudzivirira kune vanhu vanokodzera vane zvine mwero kusvika zvakanyanya mamiriro ekudzivirira maunidomu (1,2). Musi waSeptember 22, 2021, FDA yakabvumidza imwe yedhizaini Pfizer-BioNTech jekiseni ≥6 mwedzi mushure mekupedzwa kwekutanga nhevedzano pakati pevanhu vane makore makumi matanhatu neshanu makore, vari panjodzi yakanyanya yeECVID-65 yakaoma, kana vane mukana wekushanda kana wechechi unovaisa njodzi huru yeCOVID-19 (1). Mhedzisiro kubva muchikamu che3 chemakiriniki kutongwa kwakaitwa naPfizer-BioNTech iyo yaisanganisira vanhu makumi matatu nematanhatu vane makore 306-18 yakaratidza kuti maitiro akashata mushure mekugamuchira wechitatu dose wakapihwa mwedzi 55-5 mushure mekupedzwa kweiyo 8-dose yekutanga mRNA yekudzivirira akateedzana akafanana izvo zvakashumwa mushure mekugamuchira dosi 2; aya maitiro akashata aisanganisira nyoro kusvika pakuenzanisa jekiseni saiti uye systemic maitiro (3). CDC yakagadzira v-yakachengeteka, yekuzvidira, smartphone-yakavakirwa chengetedzo yekutarisa system, kupa ruzivo nezve zvakashata maitiro mushure meCCVID-19 yekudzivirira.

Zvinowirirana nekupihwa mvumo kweimwe dosi kune vanhu vane mamiriro ekudzivirira muviri, iyo v-yakachengeteka chikuva yakagadziriswa kubvumidza vanyoresa kuisa ruzivo nezve mamwe madhizaini eECVID-19 jekiseni rakagamuchirwa. Munguva yaNyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021, vanokwana 22,191 v-safe registrants vakashumwa kutambira imwe yedosi yevhavha yeCOVID-19. Mazhinji (97.6%) akarondedzera yekutanga 2-dose mRNA yekudzivirira akateedzana achiteverwa neyechitatu dhizaini yemushonga mumwe chete. Pakati peavo vakapedza kuongorora kwehutano kweye ese matatu madhizaini (3; 12,591%), 58.1% uye 79.4% yakashuma maitiro emuno kana ehurongwa, zvichiteerana, mushure medosi 74.1, zvichienzaniswa ne3% uye 77.6% vakashuma zvemuno kana systemic maitiro, zvichiteerana, mushure medosi 76.5. Izvi zviwanikwa zvekutanga zvinoratidza hapana maitiro asingatarisirwi ekuchinja kwakashata mushure meimwe yekuwedzera mushonga weCCVID-2; mazhinji eaya maitiro akashata aive akapfava kana akaenzana. CDC ichaenderera mberi ichiona chengetedzo yekudzivirira, kusanganisira kuchengetedzwa kwemamwe majekiseni emushonga weCOVID-19, uye ichipa dhata rekutungamira kurwisa kwekudzivirira uye kuchengetedza hutano hweveruzhinji.

V-yakachengeteka ndeyokuzvidira, smartphone-yakavakirwa kuUS chengetedzo yekutarisa system; vakabaiwa vanhu vanokodzera kupihwa mushonga unodzivirirwa kana wakapihwa rezenisi vanogona kunyoresa mu-safe. Iyo v-yakachengeteka chikuva inobvumidza varipo vanyoresa kuti vataure vanogamuchira imwe yekuwedzera dosi yeCOVID-19 jekiseni uye vatsva vanyoresa kuisa ruzivo nezve ese madosi eiyo COVID-19 jekiseni rakagamuchirwa. MaV-safe hutano ongororo anotumirwa mukati memazuva 0-7 mushure meimwe nhomba yemushonga uye inosanganisira mibvunzo nezve nzvimbo jekiseni yenzvimbo uye maitiro ehurongwa uye kukanganisa kwehutano. Vashandi veVaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) vanonyoresa vanonyoresa kuti kurapwa kwakatsvakwa mushure mekudzivirira uye kukurudzira kana kufambisa kupera kwemushumo weVAERS, kana zvichiratidzwa.§

Pakati pev-safe registrant vakashuma kutambira imwe yekudzivirira yeCOVID-19 mushonga muna Nyamavhuvhu 12 - Gunyana 19, 2021, huwandu hwevanhu, maitiro emuno uye ehurongwa, uye kukanganisa kwehutano kwakataurwa mukati memazuva 0-7 kwakatsanangurwa nemhando yekudzivirira (kureva. , mugadziri wemushonga unogashirwa padosi yega yega). Vanhu vakataura kuti vanogashira main series kubva kune vakasiyana vagadziri kana mugadziri anga asingazivikanwe kana asingawanikwe muUnited States, kana maviri madosi emushonga mushure mekugamuchira mushonga weJanssen (Johnson & Johnson) kamwechete (2) vakasiyiwa kubva pakuwongorora yekunzwa kwakashata mushure mekugamuchira iyo yekuwedzera dosi.

Nguva yakapfuura kubva pakupera kwekutanga wekudzivirira nhevedzano kutambira imwe yedosi yakatsanangurwa nepateni yekudzivirira. Mapikicha ezviitiko zvakashata mushure meyero 2 ne3 akafananidzwa kune vanyoresa avo vakagamuchira mushonga weMRNA kubva kumugadziri mumwechete kune ese matatu madhizaini. SAS software (vhezheni 9.4; SAS Institute) yakashandiswa kuitisa zvese ongororo. Aya mabasa ekutarisa akaongororwa neCDC uye akaitwa achienderana nemutemo wehurumende nemutemo weCDC. **

Munguva yaNyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021, vanokwana 22,191 v-safe registrants vakashumwa kutambira imwe dosi yekudzivirira ye COVID-19 mushure mekupedza yekutanga akateedzana (Tafura 1). Pakati peizvi, 14,048 (63.3%) vaive vakadzi, uye vangangoita 30% mumwe nemumwe vaive nemakore 18-49, 50-64, uye makore 65-74.

Vazhinji vanyoresa (21,662; 97.6%) vakashuma kuti vakagamuchira dosi yechitatu kubva kumugadziri mumwechete seyekutanga mRNA vaccine nhevedzano, kusanganisira 98.6% yeModerna vanogamuchira uye 98.2% yePfizer-BioNTech vanogamuchira. Vashoma vanyoresa (341; 1.5%) vakashuma yekutanga mRNA yekudzivirira akateedzana ichiteverwa neyekuwedzera dhizaini yemRNA yekudhira kubva kune akasiyana mugadziri, muyero weJanssen wekudzivirira mushure mekugamuchira yekutanga mRNA yekudzivirira akateedzana (10; 0.05%), kana imwezve mushonga weCCVID-19 wekudzivirira kubva kune chero mugadziri mushure mejekiseni raJanssen (178; 0.8%).

Pakati pevane 22,191 v-vakachengeteka vanyoreri, iyo nguva yepakati kubva pakupera kwepakutanga COVID-19 yekudzivirira nhevedzano yekugamuchira imwe dosi yaive mazuva 182 (interquartile renji [IQR] = mazuva 160-202) (Tafura 2). Pakati peavo vakagamuchira mibairo miviri yejekiseni reJanssen, iyo nguva yepakati pakati pemadhosi yakanga iri pfupi (mazuva 2; IQR = mazuva 84-16).

Yemunharaunda (16,615; 74.9%) uye systemic (15,503; 69.9%) maitiro aigara achitaurwa mukati mevhiki mushure meimwe dosi yekuwedzera yevhavha yeCCVID-19, kazhinji pazuva rakatevera rekudzivirira. Kazhinji kutaurwa kwekuita kwaive jekiseni saiti kurwadziwa (15,761; 71.0%), kuneta (12,429; 56.0%), uye musoro (9,636; 43.4%).

Pakati pe22,191 yekuwedzera vanogamuchira dosi, huwandu hwe7,067 (31.8%) hwakaratidza kukanganisa kwehutano, uye vangangoita 28.3% (6,287) vakashuma kuti vaisakwanisa kuita zvakajairwa zvezuva nezuva, kazhinji pazuva rakatevera rekudzivirira. Kurapwa kwakatsvakwa ne401 (1.8%) vanyoresa, uye gumi nematatu (0.1%) vakaiswa muchipatara. Zvikonzero zvekutambira kurapwa kana kuchipatara hazvina kuzivikanwa muv-safe survey; zvisinei, vanyoresa avo vanoratidza kuti kurapwa kwakatsvakwa mushure mekudzivirira vanofonerwa nevashandi veAMAERS uye vanokurudzirwa kupedzisa mushumo weVAERS.

Pakati pe 21,658 v-vakachengeteka vanyoreri vakagamuchira imwechete mRNA jekiseni kune ese matatu madhizaini, 3 (12,591%) vakapedza kanenge kamwe chete kuongororwa kwehutano mumazuva 58.1-0 mushure meese matatu madhizaini; 7% uye 3% yakashuma maitiro emuno kana ehurongwa, zvichiteerana, mushure medosi 79.4, zvichienzaniswa ne74.1% uye 3% iyo yakashuma maitiro emuno kana ehurongwa, zvichiteerana, mushure meyero. Maitiro akataurwa kakawanda mushure meyero 77.6 kupfuura dhosi 76.5 (2; 3% uye 6,283; 3%; p-kukosha = 2) (figiri). Kugadziriswa kwesystem kwakarondedzerwa kushoma kazhinji mushure meyero 3 kupfuura dhosi 2 (4,963; 79.0% uye 5,105; 81.3%; p-kukosha <0.001).

Pakati pevanyoresa vakagamuchira 3 doses yePfizer-BioNTech (6,308), maitiro emunharaunda akaudzwa kakawanda mushure meyero 3 kupfuura dhosi 2 (4,674; 74.1% uye 4,523; 71.7%; p-kukosha <0.001). Kugadziriswa kwesystem kwakarondedzerwa kushoma kazhinji mushure meyero 3 kupfuura dhosi 2 (4,363; 69.2% uye 4,524; 71.7%; p-kukosha <0.001). Pakati peavo vakataura marwadzo mushure meyero 3 yechirwere cheMRNA, maitiro mazhinji aive akapfava (4,909; 51.4%) kana zvine mwero (4,000; 41.9%); kurwadziwa kwakanyanya (kunotsanangurwa sekutambudzika kunoita kuti zviitiko zvezuva nezuva zviome kana kusabvira) zvakataurwa ne637 (6.7%).

hurukuro

Kubva munaGunyana 19, 2021, vangangoita mamirioni 2.21 vanhu muUnited States vakagamuchira mamwe madhizaini emishonga yekudzivirira COVID-19†† mushure mekupedza yekutanga akateedzana. Kubva muna Nyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021, hapana maitiro asingatarisirwi ekuchinja kwakashata akaonekwa pakati pevane 22,191 v-vakachengeteka vanyoresa vakagamuchira imwe dosi yemushonga weCCVID-19. Mazhinji akataurwa emuno uye ehurongwa maitiro aive akapfava kusvika pakati nepakati, achinonoka, uye achinyanya kutaurwa zuva rapfuura kubayiwa. Vazhinji vanyoresa avo vakagamuchira imwe yekuwedzera dhipatimendi vanoratidzira yekutanga mRNA yekudzivirira akateedzana inoteverwa neyechitatu dhosi kubva kune mumwe chete mugadziri.

Iyo Pfizer-BioNTech kiriniki yekuyedza, iyo yaisanganisira vanhu makumi matatu nevatanhatu vane makore 306-18, yakaratidza kuti maitiro mushure medosi 55 angafananidzwa neaya akataurwa mushure medosi 3 (3). Nekudaro, iyi ongororo ye-v-yakachengetedzeka data yakawana maitiro emunharaunda anga akawandisa zvishoma uye maitiro ehurongwa asina kujairika mushure meyero 3 yePfizer-BioNTech.

Maitiro ekupesana kwakashata akacherechedzwa mushure mechirwere chechitatu cheModerna jekiseni kana Pfizer-BioNTech zvaienderana neakambotsanangurwa maitiro mushure mekugamuchira dosi 3

Huwandu hwevakanyoresa avo vakaratidza kuti vakagamuchira maviri madosi emushonga weJanssen kana vakagamuchira yavo yekuwedzera dosi kubva kumugadziri akasiyana neiyo yavo yekutanga akange ari mashoma, zvichitadzisa chero mhedzisiro.

Ruzivo rwekuchengetedza kana kushanda kwejekiseni neECVID-19 zvigadzirwa zvekudzivirira kubva kune vakasiyana vagadziri zvine mashoma; Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) inokurudzira kuti vanhu vane mwero kusvika kumamiriro ezvinhu akasimba ekudzivirira muviri vagamuchire chirwere chechitatu cheMRNA COVID-19 jekiseni kubva kumugadziri mumwechete seyakanyanya nhevedzano.

CDC kurudziro yeimwe yekuwedzera dovi parizvino haisanganisiri vanhu vakagamuchira mushonga weJanssen.

Munguva yakafukidzwa neichi chidzidzo, ACIP kurudziro yehumwe mwero weiyo COVID-19 jekiseni yaingogumira kune vanhu vane zvine mwero kusvika zvakanyanya kumatambudziko ekudzivirira masimba avo vakagamuchira

2 madosi emushonga we mRNA.

Chidzidzo chakaitwa pakati pevachengeti vehemodialysis vasina immunocompromised. Zvichangoitika zvirevo zvehutachiona muvanhu vakabayiwa uye kuwedzera mukuwandisa kwehutachiona neB.1.617.2 (Delta) musiyano weSARS-CoV-2, hutachiona hunokonzera COVID-19, pakati pevanhu vakabaiwa zvinogona kunge zvakakonzera vamwe vanhu kutsvaga imwe dhizeti kunze kwekurudziro. Iyo yepakati medial kubva pakupedzwa kwepuraimendi nhepfenyuro kutambira imwe yekuwedzera dosi yaive ingangoita mwedzi mitanhatu; nokudaro, vanhu vakapihwa pekutanga panguva yekuburitswa kwemajekiseni eECOVID-6, kusanganisira vashandi vezvehutano pamwe nevakuru vakura, vanogona kunge vakawana imwe dosi.

Zvakawanikwa mumushumo uyu zvinoenderana nemipimo mina. Kutanga, kunyoreswa mu-v-safe ndekwekuzvidira uye pamwe hakusi mumiriri wevharusi veUS vanhu; ruzhinji rwevatori vechikamu vakazviratidza seVachena uye vasiri veSpanish. Chechipiri, panguva ino yekudzidza, mamwe madosi ekurudziro aive akaganhurirwa kune vanhu vane mamiriro ekudzivirira muviri avo vakapedza yekutanga mRNA COVID-19 yekudzivirira akateedzana; zvisinei, v-safe haina kusanganisira ruzivo nezve mamiriro ekudzivirira.

Kuwedzera-dhizaini vanogashira vanogona kusanganisira vanhu vane uye vasina mamiriro ekuzvidzivirira. Chechitatu, hukama hunokonzeresa pakati pemushonga uye chiitiko chakakomba chakakomba chakashumwa mushure mekubaiwa nhomba haugone kumisikidzwa uchishandisa v-yakachengetedzeka data. Chekupedzisira, data risingakwani raiwanikwa kuti rione mafomu ekuchinja kwakashata mushure mekugamuchira imwe dosi kubva kumugadziri akasiyana neyekutanga nhevedzano kana yejekiseni raJanssen.

Imwe yekuwedzera dosi ye mRNA COVID-19 jekiseni inokurudzirwa kune vanhu vane zvine mwero kune zvakanyanya mwero immunocompromising mamiriro (5).

CDC yakakurudzira imwe yedhizaini Pfizer-BioNTech jekiseni ≥6 mwedzi mushure mekupedzwa kwekutanga mushonga wekudzivirira pakati pevanhu vane makore ≥65 makore, vagari munzvimbo dzekuchengetedza kwenguva refu, uye vanhu vane makore 50-64 makore ane mamiriro ekurapa ari pasi. vanhu vane makore gumi nemasere kusvika makumi masere nepfumbamwe vane mamiriro ekurapa ari pasi uye vanhu vane makore 18-49 makore vari panjodzi yekuwedzera kweECVID-18 kufambiswa uye kutapurirana nekuda kwenzvimbo yebasa kana yehurongwa vanogona kuwana imwe dosi zvichibva pane zvavanowana uye nenjodzi

Pakutanga kuongororwa kwedata rekuchengetedza kubva> 22,000 v-vakachengeteka marejista anoratidza kuti maitiro emuno awedzerwa zvishoma uye maitiro ehurongwa anoderera zvishoma mushure meyero 3 ye mRNA kupfuura mushure medosi 2.

Hapana maitiro asingatarisirwi ekuchinja kwakashata akaonekwa; izvo zvakataurwa zvaive zvinyoro kusvika pakati nepakati uye zvichinonoka. CDC ichaenderera mberi ichichengetedza kuchengetedzwa kwemamwe madhizaini eCVV-19 ekudzivirira. Rakawedzerwa dhata pamusoro pekusangana kwakasangana kwakabatana nemusanganiswa wakasiyana wemishonga uye yenguva kubva kupedziswa kwekutanga nhepfenyuro kunokosha kutungamira kurudziro rweveruzhinji.

mamirireModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)muunganidzwa
(N = 22,191)
Mushonga 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosi 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Mushonga 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosi 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Mushonga 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Mushonga 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Mushonga 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Mushonga 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosi 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Sex
chikadzi63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Male35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
tsva1.02.100.90.500001.0
Zera boka, yrs
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
Ethnicity
Nhamba yePanishi / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Asiri-Puerto Rico / Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
tsva4.32.804.23.6020.84.704.2
rudzi
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
zvechiAsia4.95.606.17.102.114.113.65.6
Nhema5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Chena82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Marudzi mazhinji1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
mwe2.14.202.10.506.31.63.02.1
tsva2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Mapeji: AI / AN = American Indian / Alaska Native; NHPI = Native Hawaiian kana imwe Pacific Islander.
* Peresenti yevakanyoresa vakapedza imwe v-yakachengeteka hutano kuongorora-mune ongororo mumazuva 0-7 mushure mekubaiwa.
 Chirongwa chekutanga chekudzivirira.
§ Inosanganisira vanhu vakagamuchira yekutanga Janssen single-dose uye 1 yekuwedzera dosi yejekiseni kubva kune vakanyorwa vanogadzira.

kuitaModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)muunganidzwa
(N = 22,191)
Mushonga 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosi 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Mushonga 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosi 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Mushonga 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Mushonga 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Mushonga 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Mushonga 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosi 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Mazuva kubvira epakutanga akateedzana, median (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Chero ipi jekiseni saiti saiti80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Itching20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Pain75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Rufu25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Kuzvimba33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Chero systemic reaction75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Zvinorwadza mumimba8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgia49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Chills31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Diarrhea9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Kuneta61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
chimhepo36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
kurwadziwa nemusoro49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
kurwadza kwemajoini33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
Nausea18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Mapundu2.30.701.92.504.21.61.52.1
Kudzora2.22.125.01.42.002.1001.7
Chero hutano hunokanganisa39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Kutadza kuita zvakajairwa zviitiko zvezuva nezuva35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Kutadza kushanda kana kuenda kuchikoro13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Inoda kurapwa2.11.401.53.006.3001.8
Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
Clinic0.70.700.60.504.2000.6
Kushanya kwekukurumidzira0.2000.2004.2000.2
Hospitalization0.05000.1000000.1
FIGUREMaitiro akashata uye kukanganisa kwehutano kwakataurwa nevanhu vakagamuchira 3 doses * yeModerna (N = 6,283) kana Pfizer-BioNTech (N = 6,308) mushonga we COVID-19 uye wakapedza imwechete v-yakachengeteka hutano kuongorora-mune ongororo mumazuva 0– 7 mushure meimwe dosi, nenhamba yedosi - United States, Nyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021
Chimiro chati chebhawa chinoratidza kusagadzikana uye kukanganisa kwehutano kwakataurwa nevanhu vakagamuchira 3 doses yeModerna (N = 6,283) kana Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 jekiseni uye akapedza imwechete v-yakachengeteka hutano kupinda-mukati ongororo pamazuva 0-7 mushure meimwe dosi, nenhamba yedosi, muUnited States muna Nyamavhuvhu 12 – Gunyana 19, 2021.
Print Friendly, PDF & Email

Nezvomunyori

Juergen T Steinmetz

Juergen Thomas Steinmetz akaramba achishanda muindasitiri yekufambisa uye yekushanya kubva achiri mudiki kuGerman (1977).
Iye akatanga eTurboNews muna 1999 sebhuku rekutanga repamhepo pamhepo yepasirese yekushanya indasitiri yekushanya.

Leave a Comment